ABD Ayda Maden Arama İçin ilk adımı atıyor

ABD Ayda Maden Arama İçin ilk adımı atıyor

Amerika’nın ünlü dergisi Reuters’in haberine göre Amerika aydaki değerli madenlerin çıkarılması için Rusya hariç diğer ülkelerle anlaşma hazırlığında olduğu belirtildi.

Bilim dünyasını takip edenler bilecektir ki, Amerika birleşik devletleri başkanı Donald TRUMP geçen ay aydaki su ve maden kaynaklarının şirketlere ve şahıslara kullanım iznini veren tasarıyı imzalamıştı. İşte bu hareketin ardından Trump, aydaki madenlerin de çıkarılması için peşi sıra adımlar atmaya başladı.

Ünlü Amerika dergisi olan Reuters’in kaynaklarına göre ayda maden aramanın adı Artemis Accords yani Türkçesiyle Artemis anlaşmaları diye adlandırılacağı düşünülüyor. Amerika’nın bu adımı bilim adamlarınca Uzay istasyonlarının aya yerleştirilmesinin ön planı olarak değerlendirilmekte.

Artemis Accords anlaşmasına göre önümüzdeki yıllardaki anlaşmaya girmeyen ülke ve şirketlere karşı ay üzerinde güvenli bölgeler kurulmasını da destekler nitelikte.

Ayrıca bu anlaşmada ayda bulunan madenlerin çıkarılmasında öncü eden şirketlerin kaynaklara sahip olacağı da bildirileceği söylenmekte.

Reuters’in kaynaklarına göre Amerikalı uzmanlar önümüzdeki haftalarda Japonya, kanada ve bazı Avrupa ülkeleri ve Suudi Arabistan olmak üzere birçok ülke ile bu Artemis Accord anlaşmasını müzakere etmeye başlayacaklar.

Kaynaklara göre NASA’da önemli bir yere sahip olan Rusya ayda maden çıkarma organizasyonunda olmayacağını söyleniyor. Nedeni ise Amerika’nın Rusya’yı Casus uydularla casusluk yaptığını düşünmekte.

Yapılacak olan bu anlaşma Dış uzay sözleşmesi diye adlandırılan 1967 tarihli Ay da dâhil olmak üzere diğer gök cisimleri, uzayın keşfedilmesi ve kullanılmasına dair faaliyetlerini yürüten devletler ilkesine de uygun olduğu söylenmekte.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Ayda maden çıkarma konusu hakkında?

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment