Dünyanın Manyetik Alanı Zayıflıyor!

Dünyanın Manyetik Alanı Zayıflıyor!

Dünya açısından çok büyük bir öneme sahip olan manyetik etki yapılan bir araştırmaya göre zayıfladığı belirlendi. Avrupa uzay ajansında yapılan çalışmaya göre Dünya’nın manyetik alanının zayıfladığı keşfedildi.

Araştırma Avrupa uzay Ajansı ( ESA) tarafından gerçekleştirilmiştir. İlgili araştırmayı buradan inceleyebilirsiniz.

Manyetik alan neden önemli?

Güneşten gelen radyasyon ve kozmik parçacıklardan koruduğundan dolayı manyetik alan yaşamın sürdürülebilir olması açısından hayati öneme sahip.

Manyetik alanda zayıf bölgeler oluştuğu gözlemlendi.

Afrika ve Güney Amerika’da bulunan bazı kesimlerinde manyetik alanının zayıfladığı gözlemlenmiş olup son 5 yılda bir başka zayıf bölge oluşmuş oldu.

Uzmanlar bu manyetik azalmanın nedenini tam olarak açıklayamamakla birlikte bu manyetik alanının zayıflığı devam ettiği sürece manyetik kutupların yer değiştirebileceğini söylemekte.

Peki, manyetik kutupların değişmesi ne anlama geliyor?

Uzmanlara göre manyetik kutupların değişimi 200 yıl içerisinde yavaş yavaş olabileceğini söylemekte. Manyetik kutup değişiminin gerçekleşmesi durumunda dünyanın birden çok yerinde kuzey ve güney manyetik kutupları oluşacak.

Yani yön aramada sıkça kullanılan manyetik alanlar bu değişimin ardından geçerliliğini yitirecek.

Uzmanlar Manyetik alanın değişmesi Dünyadaki yaşam için ciddi bir sorun olmayacağını belirtiyor. Manyetik alanın değişmesinden çok etkilenecek olan uzay sektörü olacaktır. Manyetik alanın değişmesiyle uzayda yörüngede bulunan uydularla iletişimde aksaklıklar olacaktır.

Avrupa uzay Ajansı (ESA) 2013 yılından itibaren manyetik alanlarla ilgili araştırmalar yapmaktadır. Avrupa uzay ajansında yapılan bu araştırma neticesinde bu tür bir olayın Dünya zamanı ile 250bin yılda bir yaşanacağını belirtilmiş oldu.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

One Thought to “Dünyanın Manyetik Alanı Zayıflıyor!”

  1. Çağla

    Dunyanin manyetik alanının azalmasının nedeni belirli dönemlerde periyotlar halinde dünyanın kutup eksenlerinin yer değiştirmesi neden olabilir ama bu bahsettiğim periyot 23 yıllık bir süreç. Ben böyle düşünüyorum bilmem katılır mısınız ?

Leave a Comment