Dünya’ya Benzeyen Gezegen Keşfedildi

Dünya’ya Benzeyen Gezegen Keşfedildi

Dünyaca ünlü bilim ajansı olan NASA tarafından yayımlanan basın açıklamasına göre dünyaya benzeyen gezegen keşfedildi. Evet yanlış duymadınız dünyaya benzeyen bir gezegen.

Dünyaya benzeyen gezegeni keşfeder iken kepler uzay teleskopunu kullanan NASA çalışanları bu gezegenin Cygnus yıldız topluluğunda yer aldığını bildirdiler. Dünyaya benzeyen bu gezegen dünyadan tam 300 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor.

Keşfedilen bu gezegene Kepler-1649c adı verildi. Kepler-1649C uzaydaki dış gezegenler arasında özellikleri bakımından dünyaya en çok benzeyen gezegen olarak tanımlandı.

Ayrıca keşfedilen bu gezegenin sıcaklığı dünya sıcaklığına benzer bir sıcaklığa sahip. Büyüklük olarak dünyanın 1.06 katı olan Kepler-1649C gezegeni büyüklük bakımından da dünyayla eşdeğer gösteriliyor. Bir başka unsur ise Dünyanın yıldızı olan güneşten aldığı ışığın kepler-1649C gezegeni %75 oranında kendi yıldızından almakta.

SETI Enstitüsünde yazar olan Jeff Coughlin yeni keşfedilen dünyaya benzeyen bu gezegen hakkında şunları demiştir : “Büyüklük ve içerdiği sıcaklık bakımından kepler-1649C gezegeni şimdiye dek keşfedilmiş gökcisimleri arasında en çok dünyaya benzer olanı” dedi.

Kepler-1649 gezegeni hakkında araştırmalar devam etmektedir. Küre yüzeyinde yaşam bulguları olup olmadığı hakkında detaylı çalışmalar yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment