Evrenin En Eski Yıldızı Keşfedildi!

Evrenin En Eski Yıldızı Keşfedildi

Evrenimizde şuana dek keşfedilmiş en eski yıldız olma özelliğini taşıyan yeni bir yıldız keşfedildi. Samanyolu galaksisinde keşfedilen bu yıldız Dünyamızdan yaklaşık35.000 ışık yılı uzakta.

Gök bilimciler keşfedilen en eski yıldıza SMSS J160540.18-144323.1 adını verdiler. Bu tür yıldızlara genelde kırmızı dev adı verilmektedir. Gökbilimciler evrendeki Bu kırmızı devin diğer bulunan yıldızlara nazaran en düşük demir seviyesine sahip olduğunu belirtiyorlar.

Bu yıldızın demir seviyesinin bu denli düşük olması evrenin varoluşundan sonra ortaya çıkacağı yönünde güçlü kanıtlar bulunmakta.

Kırmızı dev yaklaşık 13,8 Milyar yıl önce patlayarak oluştuğu söylenmekte.

Keşfedilen bu kırmızı dev lakaplı dev yıldız şuana kadar evrende keşfedilmiş en eski yıldız özelliğini kazanmış durumda.

Avustralya ulusal üniversitesinde gökbilimci olarak çalışan Thomas Nordlander keşfedilen evrenin en eski yıldızı hakkında bir takım açıklamaları bulunmakta bu açıklamalar. “ Keşfedilen bu yıldız müthiş derecede sönmüş durumda. Büyük ihtimalle big bang diye adlandırdığımız büyük patlamanın birkaç yüz milyon yıl sonra oluştuğunu düşünüyorum. İçerdiği demir seviyesi ise Güneşin demir seviyesinden 1,5 milyon kat daha düşük.”

İlginizi Çekebilir Göz Atın

4 Thoughts to “Evrenin En Eski Yıldızı Keşfedildi!”

  1. derya

    35 bin ışık yolu uzaklıkta cismi görüp bilgi edinmemiz çok şahane, Evren ne kadar da büyükmüş maşallah

  2. Bu sayıları görünce insan kafasında canlandırmakta bile zorlanıyor. 13 milyar yaşında bir yıldız biz ise ortalama 70-80 yıl yaşıyoruz. Koskocaman bir evrende gerçeği bulmaya çalışıyoruz.

  3. Serkan

    Öyle uzak bazı yıldızlar var ki ışıkları halen dünyaya ulaşmamız sözünü çok fazla duyduk. Bub yeni keşfedilen yıldızlar da daha yeni ışığı dünyaya yansıya ve bilim adamları tarafından görülen yıldızlar olabilir. Biz o yıldızları çoktan beri biliyoruz evlat 🙂

  4. murtaza

    Evren gerçekten de muazzam bir yer. Bizlerin şuandaki sahip olduğu teknoloji ile 35 bin ışık hızı uzaklığı görebiliyor olmamız beni acayip heyecanlandırıyor. İleride evren ile ilgili çok daha müthiş haberler alacağımızı düşünüyorum

Leave a Comment