Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Gökkuşağı yağmur sonrasında ortaya çıkan meteorolojik bir durumdur. Yağmur ve ya sis sonrasında güneş ışınlarının ortaya çıkması ile oluşan gökkuşağı aslında güneş ışınlarının yağmur ya da sis dalgasına uğrayarak kırılması ya da yay şeklinde görünmesi demektir. Gökyüzünden bakıldığında ise gökkuşağı yarım ay şeklinde değil bir çember şeklinde fark edilecektir.

Gökkuşağının Tarihçesi

Gökkuşağı eski çağlardan bu yana bir doğa olayı olarak görülmeyip mitolojik bir durum olarak algılanmıştır. ‘’Gökkuşağı nedir?’’ sorusuna her millet kendince farklı cevaplar vermiştir. Kimileri şans olarak görürken kimileri renklerine farklı anlamlar yüklemiştir. Daha sonra yaşanan Rönesans ve Reform hareketlerine bağlı olarak gökkuşağı meteorolojik bir olay olarak açıklığa kavuşmuştur.

Gökkuşağı Renkleri Nelerdir?

Tipik bir gökkuşağı kırmızı, sarı, turuncu, mavi, mor ve lacivert gibi tonlardan oluşur. Renklerin oluşumu ise güneş ışınlarının geliş derecesine bağlı olarak gelişir. Güneşin geliş açısı 42 derece civarında olması halinde gökkuşağı renkleri oluşacaktır. 42 dereceden yüksek olması halinde gökkuşağı oluşmayacaktır.

Güneş ışınlarının en parlak damlalara denk gelmesi halinde hangi renge denk gelmişse o renk diğerlerinden daha ayırt edilir hale gelir. Parlaklığı az olan damlalarda ise renk geçişleri daha flu haldedir. Gökkuşağının ortaya çıkması ancak güneşin olmasına bağlıdır. Güneşin olmadığı zamanlarda yağmur ve ya sis sonrası gökkuşağı oluşmaz. Gökkuşakları bu nedenle güneşin yoğun olduğu öğlen ve ikindi zamanlarında ortaya çıkarlar.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment