Güneş Bir Gezegen Midir?

Güneş Bir Gezegen Midir?

Güneş gezegen midir?

Güneş dünyaya gönderdiği ışık ve ısı ile bilinir. Çoğu zaman araştırmalara konu olan ve şaşırtıcı bir hal alabilen güneş gezegen midir yoksa farklı bir gök cismi midir sorusu sıkça merak edilmektedir. Güneş aslında geniş bir sistemi kontrol eden ve yüksek çekim gücüne sahip bir yıldızdır. Çevresinde gezegenlerin, gök taşlarının, farklı yıldızların ve kozmik tozların bulunduğu geniş bir sisteme sahiptir.

Güneş Nedir?

Güneş Samanyolu galaksisi içerisinde yer alan milyonlarca yıldızdan sadece biridir. En önemli özelliği ise dünyaya en yakın yıldız olmasıdır. Güneş helyum ve hidrojen gazlarından oluşur. Merkezinde ise milyonlarca derece ısıya sahip yanan bir plazma topu bulunur. Güneşe baktığımızda gördüğümüz ışın topuna ışık küre denir. Ayrıca güneşin üzerinde bulunan ve bize minik görünen beneklere ise güneş lekesi denmektedir.

Dünyadan 150 milyon yıl kadar uzaklıkta olan güneş eski çağlardan beri parlaklığından dolayı Tanrı olarak görülmüştür. Güneşin çok parlak olması dikkat çeken bir detay olurken dünyaya gönderdiği ısı nedeniyle çok büyük bir alev topuna benzetilmiştir. Gezegen ve yıldız kavramlarının bilim dünyasına dâhil olması ile çeşitli araştırmalar yapılmış ve güneş gezegen mi yıldız mı sorusuna cevap aranmıştır.

Güneş Yıldız Mı Gezegen Mi Nasıl Anlarız?

  • Güneş kendi etrafında dönen ve etrafında da farklı gezegenlerin döndüğü bir yıldızdır. Güneş eğer bir gezegen olsaydı büyük bir yıldızın etrafında dönmesi gerekirdi. Ancak yıldız olduğu için sadece kendi etrafında dönmektedir. Ayrıca çevresinde güneşin çekim gücü ile dizilmiş farklı gezegenlerde bulunmaktadır.
  • Yıldızlar büyük gaz kütlelerinden oluşurlar. Gezegenler ise katı bir yüzeye sahiptirler. Güneşte büyük bir gaz kütlesinden oluştuğu için gezegen değil yıldızdır.
  • Yıldızların ısısı oldukça yüksektir ve belirli bir çekim gücüne sahiptirler. Gezegenler ise düşük bir ısıya sahip olup çekim güçleri de yoktur. Güneş ise oldukça sıcak ve çekim gücü fazla olan bir yıldızdır.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment