İşte Jüpiter’in en net fotoğrafı

İşte Jüpiter’in en net fotoğrafı

Amerika’nın Hawaii eyaletinde bulunan Gemini rasathanesinde edinilen bilgilere göre Jüpiter’in kesin hatları belli olduğu en net fotoğrafı çekilmiş oldu.

Bilindiği üzere Jüpiter güneş sisteminin en büyük gezegeni olma özelliğine sahip olmakla beraber kendi ekseni tarafında en hızlı dönen gezegen unvanını korumaktadır.

Kaliforniya Üniversitesinin Gemini gözlem evinde gözlemlediği en net Jüpiter’in fotoğrafı olarak kayıtlara geçmiş oldu.  Ve Dünyadan görülebilen fotoğraf özelliğine kavuştu.

Gemini rasathanesindeki yetkililer Jüpiter’in en net fotoğrafını  “Lucky imaging” tekniği ile çektiklerini bildirdiler.

Ayrıca bu fotoğraf tekniği sayesinde Jüpiter’in daha net bir görüntüsünü yakaladıklarını belirterek, bu tekniğin gök bilimi ile uğraşanlara yardımcı olacağını savunmakta.

Gök bilimcilerine göre Jüpiter de yüzyıllarca süren büyük fırtınalar bulunmakta. Gemini rasathanesinde bu çalışmanın başında duran Michael Wong, dünyadan çekilmiş en net Jüpiter fotoğrafının gezegenin analiz edilmesinde büyük yardımcı olacağını savunmakta. Ayrıca “Jüpiter’in en net fotoğrafı diye adlandırdığımız bu fotoğraf uzaydan çekilen fotoğraflara karşı güçlü bir rakip” dedi.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment