Karadelik nedir ve nasıl oluşur?

Karadelik nedir ve nasıl oluşur?

Karadelik denince aklımıza gündelik hayatta kullandığımız zor süreçlerin anı, çıkışı olmayan bir yol gibi tabirlerle bu kelimeyi daha çok kullanmaktayız. Fakat bu bugün uzaydaki karadelik nedir sorusunun cevabını arayacağız.

Karadelik ismini Amerikalı Fizikçi olan John Wheeler tarafından 1968 yılında verilmiştir. Peki, nedir bu karadelik?
Bir yıldız çekirdeğinin ömrünün miladının doldurmasıyla çok sıkı ve yoğun bir şekilde gökcismine dönüşme olayıdır.

Peki, bu karadelikler nasıl oluşuyor sizce?

Karadelik hakkında kısaca bilgi verecek olursak devasa yıldızlar birkaç milyon yıl yaşamaktadır. Bu yaşam döngüleri sırasında etrafındaki bir takım katmanları şiddetli rüzgârlarla uzayın derinliklerine saçıyorlar. Güneşimizden çok daha büyük olan bu karadeliklerin oluşumu yıldızların çökmeleri sonucunda oluşmaktadır.

Ünlü fizikçi Albert Einstein ‘e göre karadelikler büyük kütleleri kendine çekebilme gücü ile zamanı bükme yeteneği bulunmakta.

Karadeliklerin kütle çekimleri çok güçlü olduğundan uzaydaki komşu yıldızların gazlarını kendi içine doğru sarmal biçim oluşturacak biçimde çekmektedir.

Civar gezegenlerin gazlarını çeken karadeliklerin çektikleri bu gazlara birikim diski adı verilmektedir. Bu birikim diski denilen gazları karadelikler büyük bir hızlı emilerek yok etmiş olurlar.

Karadelik nasıl bir şey sorusunu cevaplamadan önce karadeliklerin içine düşen cisim, ışık ne olursa olsun büyük bir çekim kuvvetiyle karadeliğe girer ve buradan asla çıkamaz.

Karadeliklerin fotoğrafı var mıdır diyecek olursanız, karadelikler kendi ışıkları ile gözlemlenemez. Ancak çevredeki yıldızların ışınları ile gözlemlenebilmektedir.

Peki, bu karadelikler ne zaman keşfedildi?

Newton’un 18. Yüzyıl sonundaki evrensel çekim kanunu bulmasıyla ilk karadelik kavramı ortaya çıkmıştır denilebilir.

Karadelik resmi veya karadelik fotoğrafı var mı diyecek olursanız bilim insanları 2019’da ilk kez bir karadeliğin fotoğrafını çekme başarısında bulunmuşlardır. İşte o karadelik fotoğrafları

Bilim insanlarının 10 Nisan 2019’da bu görüntüleri açıkladılar. İşte o anı Youtube yayıncısı Barış Özcan sesiyle izleyelim. Karadelik videolarından ilki.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment