NASA: Göktaşlarına Çarparak Yörüngeleri Değiştirilecek

NASA: Göktaşlarına Çarparak Yörüngeleri Değiştirilecek

Bilim dünyasının kralı olarak tabir ettiğimiz NASA yeni bir projeye daha imza atmak üzere. Bu projede dünya üzerinde tehdit oluşturabilecek gökcisimlerini çarparak yörüngelerini dünya dışına atma hedefleniyor.

NASA’nın uzun süredir üstünde çalıştığı bu projeye DART testi adı verilmiştir. Dart testine göre göktaşlarına çarparak dünya yörüngesinden uzaklaştırma ana hedef olarak belirlenmiş. Bu projenin ilk denemesi 2022 yılında yapılacağı söylenmekte. Dart testinin açılımı ise çift asteroit yeniden yönlendirme testidir.

Yapılan yorumlara bakacak olursak DART’ın göktaşına çarpması durumunda ortaya 3 ton TNT patlayıcıya denk bir enerji ortaya çıkacaktır.

Peki, DART testinin zararı olur mu diyenleriniz vardır elbet.

Planetary Science Journal adı altında yayınını sürdüren bilim dergisinin bir makalesinde bu DART testinin göktaşı yağmuruna yol açabileceği söylenmekte olup, bu DART testinin uzun vadede insanlığa çok zarar getireceğini söylenmiştir.

Dergide yayımlanan makaleye göre DART testi ile ortaya çıkan enerjinin dünya uydularına da zarar verebileceği söylenmekte.

Çarpışma sonucunda ortaya çıkacak enerjinin belki de dünya yörüngesini değiştirebilecek olup, dünyaya uzun vadede çeşitli zararlar oluşturacaktır.

NASA risk çok düşük derecededir demekte.

Dünya devi NASA’ya göre bu düşüncelerin hepsinin birer komplodan ibare olduğunu söylemekte olup, bu çarpışma risk olarak çok düşük miktarda risk olduğunu söylemektedir.

NASA’da çalışan DART program yöneticisi olan Tom Statler yaptıkları prototiplerde “gözle görülen herhangi bir enkaz tehlikesi bulunmadığını” ifade etti.

Peki, DART testi olarak tanımladığımız çift asteroit yeniden yönlendirme testinin amacı nedir?

Yapılacak bu çarpışma ile dünyaya tehdit oluşturabilecek göktaşlarını ufak parçalara ayırıp dünya yörüngesinden çıkarmaktır.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment