NASA’nın Mini Uzay aracı

NASA’nın Mini Uzay aracı

Amerika’nın uzay üssü olarak adlandırdığımız NASA’dan yeni haberler var. NASA Mars ve diğer yeni keşfedilecek gezegenlerde görev alması için tasarlanan küçük boyutlarda her yere giren çıkan uzay aracının fotoğraflarını yayımladı.

Bu mini uzay aracı öncelikle kızıl gezegen olarak adlandırdığımız Mars’ta kullanılacak.  Marsın yüzeyine gönderilecek olan bu robot ile kızıl gezegenin yeryüzünden örnek parçalar alabilecek ayrıca fotoğraf çekme özelliği bulunmasıyla en net fotoğrafları NASA üssüne gönderebilecek.

Georgia İnstitute of Teknoloji merkezinde görev alan NASA çalışanları ile ortaklaşa geliştirilen bu mini uzay aracı 3D yazıcı kullanarak fiziksel görünüme kavuştuğunun da altınız çizmek gerek.

Bu robot özelliğinden ötürü 360 derece kendi ekseni etrafına dönebilen 4 tekere sahip olan bir modeldir. Bu mini uzay aracı Mars’ın engebeli yüzeyinde dengesini bozmadan sorunsuz görevlerini yapabileceği söylenmekte.

Ayrıca bu mini uzay aracının daha büyük modellerinin yapımı içinde çalışmalar sürdürülmekte.

NASA’nın açıklamalarına baktığımız takdirde önümüzdeki 10 yıl içinde Mars’a yolculuklar yapmaya başlanması bekleniyor.

Bu yolculuklar öncelikle astronotsuz olmakla beraber araştırmalara göre ilerleyen yıllarda astronot ile yolculuklarda başlayacaktır.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

One Thought to “NASA’nın Mini Uzay aracı”

  1. Demek ki sırada Mars var 🙂 NASA için basit bir şey gibi duruyor ama dengesini bozmadan kötü yüzeylerde nasıl gezebilecek o konuda emin değilim.

Leave a Comment