Rüzgar Türbinleri Ne İşe Yarar?

Enerji, hemen hemen her alanda ihtiyacımız olan önemli bir yaşam kaynağı. Son dönemlerde sıkça kullanılan güneş enerjisi beraberinde rüzgar enerjisini de kullanma konusunda teşvik edici oldu. Peki ya rüzgar enerjisini kullanarak neler yapılır, rüzgar türbinleri ne işe yarar, rüzgar türbini çalışma prensibi nasıldır gibi soruların cevaplarını sizler için hazırladık.    

Rüzgar Türbini Nedir? 

Rüzgar türbini, rüzgarda var olan kinetik enerjiyi öncelikle mekanik enerjiye ardından da elektrik enerjisine dönüştüren sistemlerdir. Genel olarak dişli kutusu, kanatlar, hız dönüştürücü, jeneratör, kule ve elektrik-elektronik elemanlardan oluşur.   

Rüzgar Türbinleri Ne İşe Yarar? 

Sabahları güneş doğduğu andan itibaren faaliyete geçen rüzgar türbinleri, soğuk ve sıcak havanın yer değiştirmesiyle ortaya çıkan rüzgarlardan ciddi seviyede elektrik enerjisi elde etmeyi sağlar. Uygun bir jeneratör sayesinde pervane ve şaftların meydana getirdiği hareket enerjisi ihtiyacımız olan elektrik enerjisine dönüşümü tamamlanmaktadır. Tesislerde ve sanayi kuruluşlarında elektriği üretmede sıkça kullanılan rüzgar türbinleri, işletmelere aynı zamanda ekonomik anlamda büyük katkılarda bulunur. İlk etapta maliyetli olsa da kurulum yapıldıktan sonra yıllarca kullanılabilirler. 

Rüzgar Türbinleri Çalışma Prensibi 

Akışkan hava türbine doğru yönelir. Kanatların dönmeye başlamasıyla birlikte göbek kısmındaki kanatların birleşim bölgesindeki şaft dönmeye başlar. Dönüş hızı arttırılarak yüksek hıza sahip olan şaft, kinetik enerjiyi aktarmada görevlidir. Rüzgar türbin motoru ise bu dönüşüm sürecinde etkili bir role sahiptir. Kaliteli ve güçlü motor sistemi sayesinde istenen üretime hızlı bir şekilde ulaşılabilir. 

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment