Tehlike: Deniz seviyesi yükseliyor!

Tehlike: Okyanusların su seviyesi yükseliyor!

Uluslararası bir grup bilimci Singapur’daki Nanyang üniversitesindeki araştırmacıların öncülüğünde bir takım araştırmalar yaptılar. Bu araştırmaya göre 21. Yüzyıldaki su yükselişinin öngörülenden daha fazla olacağı kanıtlanmış oldu.

Nanyang Teknoloji üniversitesinde yapılan bu araştırma Climate and atmospheric Science dergisinde yayımlanarak herkesin bilgilenmesi sağlandı. Bu bilim dergisinde yayımlanan makaleye göre 21. Yüzyılda okyanuslardaki yüksekliğin öngörülen yükseklikten daha fazla olacağını okurlarıyla paylaşmakta.

Antarktika’daki buzulların erimesiyle bu su yüksekliğinin öngörülemez düzeyde artacağı bildirildi.

Peki deniz seviyesi yükseliyor mu?

Peki, kötü senaryo olasılığı nedir? Kutuplardaki buzulların erimesiyle 2099 yılına kadar deniz seviyesi 1,3m yükseleceği tahmin edilmekte. Daha korkunç olanı ise 200 yıl içinde bu yüksekliğin 5,6 m düzeyine gelmesi. Bu yüksekliğin artmasıyla deniz seviyesindeki yerleşim birimleri tamamen yok olacağı söylenmekte.

Buzulların erimesiyle oluşacak birçok afetleri azaltmak veya buzulların erimesini en aza indirmek aslında mümkün. Bilim adamlarına göre atmosferdeki sera gazı emisyonunun azaltarak bu felaket senaryoyu geciktirip yavaşlatabileceğini savunmaktadırlar.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment