Uzay Çağı Nedir? Ne Zaman Başladı ?

Uzay Çağı Nedir?

Uzay çağı, uzay ile ilgili faaliyetlerin başladığı çağ olarak kabul edilmektedir. Dünya üzerinde ilk uzay çalışmaları 1957 yılından önce başlamış ve bu çalışmaların sonucu olarak uzaya bir uydu fırlatılmıştır.

Dünya üzerinde teknolojik, bilimsel ve siyasi gelişmelerin ortaya çıktığı bir dönemde Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasında büyük bir güç mücadelesi başlamıştır. Uzayın merak edilen bir alan olması ile birlikte uzay çağını başlatacak yenilikler ortaya çıkmıştır.

Uzay Çağı Ne Zaman Başladı?

Aslında ilk uzay çağı çalışmaları 1903 yılında Rus bir matematikçi olan Konstantin Tsiolkovsky tarafından başlatılmıştır. Roketlerle uzay uçuşlarının mümkün olduğuna dair bir makale yayınlayan Tsiolkovsky’den sonra pek çok bilim insanı uzayı incelemeye ve gördüklerini açıklamaya başladı. Kara delik, dünyanın güneşe olan uzaklığı ve yeni galaksilerin keşfi ile uzay macerası büyüdü.

1926 yılında fizikçi olan Robert H. Goddard, ilk sıvı yakıtlı roketi denedi. 1931 yılında Karl Jansky tarafından Samanyolu galaksisinden radyo dalgaları geldiği keşfedildi. 1947 yılında ise gelen radyo frekanslarına karşılık Arthur Clarke tarafından uydu fikri ortaya atıldı.

4 Ekim 1957 Sovyetler Birliği tarafından hazırlanan Sputnik 1 uydusunun uzaya gönderilmesi Uzay çağının başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Uzay ile ilgili çalışmalar günümüzde de halen devam ettiğinden dolayı bu çağ kapanmamıştır.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment