Uzmanlar: Dev tsunami gelecek!

Uzmanlar: Dev tsunami gelecek!

Alaska’da bulunan bir dağ yamacını destekleyen buzulların erimesi nedeniyle gelecek yıllarda bu buzulların erimesiyle tonlarca kaya parçalarının yerleşim yerlerini yerle bir edileceği söyleniyor.

14 çevre bilimi uzmanı tarafından Dünyaya bir açık mektup gönderildi. Bu açık mektup da Alaska bölgesinde yakın zamanda buzulların erimesi sonucunda büyük bir tsunami gerçekleşeceği belirtilmekte. Bunun nedeni olarak ise Anchorage şehrinin doğusunda bulunan bir dağın yamacını buzullar desteklemiş olması. Küresel ısınma ile beraber bu buzulların birçoğu erimiş durumda. Yakın zaman da tamamının erimesiyle ortaya istenmeyen doğal felaketler çıkacaktır.

Anchorage kenti Amerika’nın Alaska eyaletinde bulunmakta. Ve bu şehir Alaska bölgesinin kuzeyinde bulunmaktadır.

İklimin değişmesi, depremler, sıcak hava dalgası, şiddetli fırtına gibi nedenlerden ötürü bu dağ yamacının zarar görmesi halinde yakınlardaki balıkçı kasabaları bu durumdan epeyce fazla etkilenecektir.

Amerika’nın gelmiş geçmiş en şiddetli tsunami felaketi olabilir!

Jeoloji araştırmalar bölümü müdürü Steve Masterman adındaki yetkili buzulların erimesiyle ilgili yaptığı açıklamada. Barry buzulunun bu denli hızlı şekilde erimesiyle milyonlarca ton kayayı kıyı kasabasına doğru yükleyecektir. Bunun neticesinde Amerika’nın gelmiş geçmiş en şiddetli tsunamisinin gerçekleşeceğini savundu.

Dünyaya açık mektup gönderen 14 uzmana göre Anchorage ’de dağın yamacının eğiminin yavaş yavaş düştüğünü ve ufak bir şiddetli rüzgar, deprem gibi bir sarsıntıda bu durum toprak kaymasına dönüşebileceğini savunmaktadır.

Bölgede bulunan binlerce balıkçılıkla uğraşan balıkçılar ve limanda çalışan işçiler vs. bu durumda büyük risk altında.

Uzmanlara göre bu tsunami ilk olarak o bölgedeki halkı zor durumda bakacak. Ardından deniz seviyesinin artması neticesinde yakın bölgelerde bulunan alçak arazilere kurulmuş balıkçı ve liman çalışanları bu durumdan zarar görecekler.

Uzmanlara göre Amerika’nın en büyük tsunami olarak adlandırılabilecek olduğumuz bu doğal afet gelecek 1 yıl olmak üzere en kısa sürede gerçekleşebileceğini söylemekteler.

Araştırma detaylarını kaynaktan inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

2 Thoughts to “Uzmanlar: Dev tsunami gelecek!”

  1. okan

    Amerika gibi bir yer bunun önlemini almıştır fakat beklenmeyen bir tsunami olduğu takdirde ülkede büyük stres olur zaten bu bölgelerde ve texas eyaletleri gibi eyaletlerde bol bol bu vakalar olmakta.

  2. karabatak

    Şimdi bazı arkadaşlar diyecekler ki buzul erimesinden tsunami mi oluşur? Eriyen o buzullarının miktarını şöyle düşünün; öyle buzullar kopuyor ki yüzey genişliği bir ilçe belki de bir il kadar oluyor. Fena bir büyüklük değil mi?

Leave a Comment