Yanardağın içyapısı: çam ağacına benzer

Yanardağın içyapısı: çam ağacına benzer

Bilim adamlarının Britanya adasının kuzeyinde yer alan Shetland Adaları ve Faroe Adalarının arasında kalan bölümdeki sönmüş bir yanardağın incelenmesi ile şaşırtıcı olmakla beraber ilginç bazı sonuçlara ulaştılar. Bilim adamlarına göre yanardağı ortadan ikiye bölebilseydik çam ağacı şeklinde bir yapısı olduğunu bildirmektedirler.

Genel kanıya göre bir yanardağın ortasında bulunan magmanın odacığı ve ince kanallar ile yeryüzüne bağlandığı düşünülmektedir. Fakat bu tez yapılan son araştırmaya göre rafa kaldırılmış gibi gözüküyor.

Guardian gazetesinde yer alan bir habere göre sönmüş bir yanardağ olan Erlend yanardağı incelenmesi sonucunda daha farklı bir iç yapıya rastlanmıştır.

Erlend yanardağı yaklaşık olarak 55 milyon yıldır pasif durumdadır. Bugün Norveç denizinin altında en az 1 kilometre kalınlığında bir tortu altında gömülü halde durmaktadır.

Bu araştırmayı Aberdeen Üniversitesinden Faye Walker ve ekibi gerçekleştirmiştir.  Öncelikle petrol gibi fosil kaynak aramak üzere başlatılan bu araştırma yanardağın içyapısının incelenmesi için 3 boyutlu sismik görüntüleme verilerinden faydalanılmıştır. Bu esna da yanardağın içyapısı hakkında önemli bilgilerde keşfedilmiştir.

Yanardağın magma bölümünün düşünülenin aksine bir çam ağacı gibi dalları ile birbirine bağlandığı gözlemlenmiştir.

Yanardağın iç yapısının çam ağacı gibi bir düzene sahip olmasından ötürü bir daldaki bir aksiyonun diğer dalları tetiklediğini gözler önüne seriyor.

Bu nedenle yanardağların birden patlamadığını öncelikle çam ağacına benzer yapısıyla öncelikle bir dalları aktif hale gelerek diğer kanalları tetiklediğini gözler önüne sermiş oluyor.

Kaynak : Guardian

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment