Gayb Alemi Ne Demek?

Gayb Alemi Ne Demek?

Gayb Arapçada kelime olarak ‘’gaib’’ olarak telaffuz edilir ve görünmemek, gizli kalmak, uzaklaşmak, gizlenen ve görünmeyen şey gibi anlamlara gelir. Gayb nedir diyanet açıklamasına göre ‘’bilinmeyen, gizli kalan şey’’ demektir. Gayb kelimesi ile bağlantılı olarak gayb alemi ne demek, bu alemde hangi varlıklar vardır sorusu ise akıllara gelmektedir. Gayb alemi İslam dinine göre ve diğer çeşitli dinlerde 5 duyu organı ile görülemeyen ve akıl ile varlığı fark edilemeyen alem demektir.

Gayb Alemi Kaça Ayrılır?

Alemi kendi içerisinde üçe ayrılmaktadır. Birinci kısımda hayvanlar, ikinci kısımda insanlar ve üçüncü kısımda ise gayb alemi denilen varlıklar vardır. Gayb alemine ait varlıklar hayvanlar ve insanlar tarafından akıl yoluyla ya da duyu organları ile fark edemezler. Bunun için ruhsal/manevi olarak özel bir yönelişe ihtiyaç vardır.

Gayb Aleminde Hangi Varlıklar Vardır?

Gayb alemi insanlık tarihi boyunca her zaman gizemli yaratıkların olduğu bir dünya olarak kabul edilmiştir. En ilkel dinlerde dahi görülen gayb alemi inanışına göre çeşitli varlıkların bazı kişiler tarafından görüldüğü söylenmiştir. Genel olarak ‘’Gayb aleminde hangi varlıklar vardır? ’sorusu şu şekilde cevaplanabilir:

  • Melekler
  • Cinler
  • Şeytanlar
  • Cennet
  • Cehennem
  • Kıyamet

Gayb alemini İslam alimleri mutlak gayb ve izafi gayb olarak ikiye ayırmıştır. Mutlak gayb cinler, melekler gibi yaratıcının bildirmesi ile insanın öğrendiği alemdir. Bir de yaratıcının bildirmediği ancak kendisinin bildiği bir alem vardır. Bu aleme de izafi gayb alemi denmektedir.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

One Thought to “Gayb Alemi Ne Demek?”

  1. Güzel yazı olmuş, bilgilerimi tazeledim sayesinizde 🙂

Leave a Comment