Hipnoz Nedir? Gerçek Midir? Nasıl Yapılır?

Hipnoz Nedir? Gerçek Midir? Nasıl Yapılır?

Hipnoz, Yunanca uyku anlamına gelen ‘’hypnos’’ kelimesi ile aynı anlamda kullanılır. Ancak tamamen bir uyku hali olmayan ‘’Hipnoz nedir?’’ sorusu ise akıllara gelmektedir. Hipnoz söz, bakış ya da belirli bazı nesneler yardımıyla kişileri uyku ile uyanıklık arası bir trans durumuna geçirme halidir. Hipnotize olan kişi dışarıdaki bütün seslere, kokulara, görüntülere karşı kendini kapatmış bir hale gelir.

Hipnoz Gerçek Midir?

Hipnoz uygulaması uzman olan kişiler tarafından gerçekleştirilebilen hatta birçok hastalığın tedavisinin yapılabildiği gerçek bir terapidir. Bu yöntemin kitaplarda yazdığı şekli ile değil bu alanda eğitim almış kişiler tarafından uygulanması gerekir. Ayrıca hipnoz gerçek mi düşüncesine sahip ve motivasyonu olmayan kişilere hipnoz terapisi uygulamak zaman zaman zor bir konu olabilir. Hipnoz yapacak olan hekimin deneyimi ve bilgisi ile bu kişiler terapiye geçebilirler.

Hipnoz Nasıl Yapılır?

Hipnoz nasıl yapılır, hastaneye gitmek mi gerekir gibi sorular kişilerin akıllarına takılabilmektedir. Hipnoz için sessiz, sakin bir ortamın bulunması yeterlidir. Bu bir ev ortamı ya da ofis ortamı dahi olabilir.

Hipnozun aşamaları şunlardır:

  • İlk Görüşme

Hipnoz olacak kişi ile hipnozu uygulayacak olan hekimin ilk görüşmeleri bu kısımda yer alır. Uzmanın bu aşamada karşıdaki kişiye karşı güven vermesi ve davranışlarını okuyarak hipnoz seansının uygulamak için yol haritasını belirlemesi gerekir. Karşılıklı uyum sağlandığında ise hipnoz terapisine başlanır.

  • İkna ve Telkin

İkinci aşamada hipnozu uygulayacak olan hekimin telkinler vererek hastayı ikna etmesi ve ikna etmek istediği psikolojiye girmesine yardım etmesi gerekir. Hipnoz etme sözleri gibi önemli sözler burada söylenerek hastanın hipnotize olması sağlanır. Hipnozun bel kemiği bu kısımdır. Aniden ya da zamanlı olarak hipnoz uygulanarak hastaya doğru telkinler verilir.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment