Ayet-el Kürsi’nin Faydaları

Ayet-el Kürsi’nin Faydaları

Bakara Suresi’nin 255. ayeti olan Ayet-el Kürsi, Medine döneminde inmiştir. Adını ayetin içerisinde geçen ‘’kürsi’’ kelimesinden alan Ayet-el Kürsi ‘’hüküm sahibi olmak, taht, yüksek makam, kudret ve ilim’’ gibi anlamlara gelmektedir. Allahu Teâlâ’nın varlığına ve birliğine vurgu yapan bu ayetin faziletleri ile ilgili Peygamberimiz (s.a.v.)’in çeşitli hadisleri bulunmaktadır.

Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadisi şerifinde Ayet-el Kürsi’nin fazileti ile ilgili şöyle buyurmuştur: ‘’ Sözlerin efendisi Kur’an-ı Kerim’dir. Kur’an-ı Kerim’in efendisi Bakara Suresi’dir. Bakara Suresi’nin efendisi ise Ayet-el Kürsi’dir.’’ (Tirmizi)

Ayet-el Kürsi’nin Faziletleri Nelerdir?

 • Ayet-el Kürsi ile ilgili olarak Peygamberimiz (s.a.v.) bu ayeti okuyarak yatağına giren kişiye şeytanın yaklaşamayacağını ve Allah’ın o kişiyi koruyacağını haber vermiştir. (Buhari, Vekâlet)
 • Ayet-el Kürsi’yi okuyan kişinin arkasında Allahu Teala tarafından bir melek gönderilir ve bu melek bir gün boyunca o kişiyi izler. Yaptığı kötülükleri siler ve iyilikleri yazar.
 • Farz namazlar sonrasında Ayet-el Kürsi’yi okuyan kişinin cennete gireceği ile ilgili de bir rivayet bulunmaktadır.
 • Allahu Teâlâ’ya dua edileceği ve hacetlerin isteneceği zamanda Ayet-el Kürsi’nin okunması ile duaya icabet edileceği ve hayırlı bir şekilde duanın kabul edileceği âlimler tarafından bildirilmiştir.
 • Ayet-el Kürsi eski zamanlardan bu yana bir zırh ayeti olarak bilinmiştir. Yolculuklardan önce, önemli işlerden önce ve evden çıkmadan önce gibi zamanlarda bu ayetin okunması ile kişi Allahu Teâlâ tarafından büyük bir koruma altına alınacaktır.
 • Nazara, büyüye ve korkuya karşı okunması gereken ayetlerden biri Ayet-el Kürsi’dir.
 • Korunmak istenen eşyaların ve ya evlerin üzerine okunduğunda Ayet-el kürsinin mucizesi ile bu eşyalara ve ya evlere herhangi bir zarar gelmeyecektir.
 • Ayet-el Kürsi tefsirlerine bakıldığında bu ayetin okuyan kişinin manevi anlamda mertebesinin yükseleceği, sıkıntılarının giderileceği ve kalbinin rahatlayacağı da faziletleri arasında sayılmıştır.
 • Bazı alimler tövbe edileceği zaman bu büyük ayetin okunmasının bağışlanmaya vesile olacağını bildirmiştir.
 • Ayet-el Kürsi okunan evlerin bereketleneceği ve huzurlu olacağı da yine bu ayetin faziletleri arasında sayılmaktadır.
 • Kabir azabından kurtulmak içinde Ayet-el Kürsi’nin okunması tavsiye edilmiştir.

Ayet-el Kürsi Ne Zaman Okunmalıdır?

Ayet-el Kürsinin faydaları maddi ve manevi olarak kısa sürede etkisini gösterir. Kişilerin yaşadıkları sıkıntıların giderilmesinde önemli bir ayet olan Ayet-el Kürsi sürekli olarak okunabilir. Gece yatarken, evden çıkarken, ev işleri yaparken ya da bir işe başlamadan önce bu ayeti okumak o vakti bereketlendirir ve o kişiyi korur.

Geceleri korkan çocuklar için ve ya kötü rüyalardan sonra bu ayeti kerime okunabilir. Ayrıca kaza, belalardan korunmak adına günlük olarak farz namazlardan sonra da okunabilir. Hastalıklardan şifa bulmak isteyen kişilerde bu ayeti sık sık okuyarak dua edebilirler. İlim öğrenme niyetinde olan kişilerin de okuyabileceği Ayet-el Kürsi, ilmin faydalı ve akılda kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Ayetel Kursi Oku :

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment