Ölü ( Cenaze) Neden Yıkanır?

Ölü ( Cenaze) Neden Yıkanır?

Her canlı ölümü tadacaktır. Sözü elbet hepimiz için gerçekleşecektir. Her canlı olduğu gibi insanoğlu da doğar, büyür ve ölür. İslamiyet inancında ölünün yıkanması farz olarak nitelendirilmiştir.

Cenaze Neden Yıkanır? – Ölü nasıl yıkanır ve kefenlenir?

Ölen bir kişinin yıkanıp defnedilmesi ve ardından cenaze namazının kılınması dinen farz hükmündedir.

Bu görevi Müslümanlardan bir veya birkaç tanesi yapınca diğer Müslümanlar bu sorumluluktan kurtulmaktadır. Ama bir ölüyü gereken kurallara göre defnedilmez ise tüm Müslümanlar bundan sorumlu tutulmaktadır.

Ölünün ardından vazife edilen yıkanması, kefenlenmesi ve namazının kılınmasın İslamin şeriat-ı kadimedendir. Hz. Âdem’in vefatının ardından melekler cennetten getirdikleri kefeni ve mis kokuları ile Hz. Âdemi yıkadılar, kefenleyip defnettiler. Ardından cenazenin üstünü kerpiç ile kapayarak toprak ile üstünü örttüler. Bu işlemin ardından Hz. Âdemin oğullarına şu sözü söylediler.

“Ey Âdemoğulları, bu yaptığımız, sizin sünnetiniz olan şeriatınızdır. Bundan sonra ölülerinizin cenaze merasimini ve defin işini bizden gördüğünüz gibi yapın.”

Hz. Âdemden sonra gelen tüm ilahi dinlerde cenaze işlemi bu düzene uyularak yapılmaktadır.

Velhasıl karam son peygamber Hz. Muhammet’in ölümü sonrasında yıkanıp, defnedilip ve namazı kılması emredilmiştir tüm Müslümanlara.

Bir cenazenin yıkanması insanoğlu için bir hürmettir ve cenazeyi temizleyip şereflendirmek için fark kılınmıştır.

İnsanın dirisi olduğu gibi ölüsü de saygıyı hak etmektedir. Bu nedenle ölüye saygı neticesinde yakınlarına teselli, ölümün yokluk olmadığını göstermek açısından önemlidir.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment