Erkeklerin Memesi Ne İşe Yarar?

Erkeklerin Memesi Ne İşe Yarar

Hayatımızda bir kez bile olsun bu soruyu sormuşuzdur “erkeklerin memesi neden vardır, ne işe yarar? İşte bugün bu sorunuza cevap aramaya çalışacağız.

erkek memesi ne işe yarar

Erkeklerdeki memelerin kadınlara göre işlevsiz gibi görünmesinin arkasında bir takım sebepler yatmaktadır. Bu sebeplerin ana kahramanı kromozomlardır.

Hamilelik sürecinde oluşan embriyolar erkek ve dişi olarak ayrım gözetmeksizin oluşmaktadır. Cinsiyet süreci hamileliğin ilerleyen süreçlerinde belirlenmektedir.

Erkeklerin memesi neden vardır sorusunun bilimsel cevabına gelecek olursak.

Anne karnında oluşan embriyolar öncelikle dişi ve erkek olarak ayrım olmaksızın oluşmaktadır. İnsanın kromozom sayıları bildiğiniz üzere 23 çifttir. Bu kromozomların 22 tanesi her iki cinste de aynıdır. Kalan 1 çift kromozom ise cinsiyeti belirlemektedir. Eğer 23. Kromozom anne ve babadan da x kromozom alırsa cinsiyet kız olacaktır. Embriyo anneden x babadan y kromozomu alırsa erkek olmakta.

Meme uçları bu aşamaya kadar çoktan oluşmuş oluyor. 23. Kromozomu alan embriyo gelişimine erkek veya dişi olarak devam ediyor. Bu süreç sonunda eğer kromozom erkek baskın gelirse embriyo Y kromozomunu aldığında hormonal olarak sinyaller göndererek erkeğe ait organları gelişmeye başlıyor. X kromozom alan embriyolar ise gelişimine dişi olarak devam etmekte.

Daha anlaşılır olması için: embriyolar öncelikle dişi olarak işlevine devam etmektedir. Gelecek kromozoma göre erkek dişi olarak gelişmeye başlayacaktır. Aslında tüm erkekler bir dişiden erkeğe dönüşmüşüzdür diyebiliriz.

Peki erkeklerin memesi ne işe yarar?

  • Erkeklerin memesinin herhangi bir işlevi bulunmaktadır. Nedeni ise embriyo döneminde gelişimini durdurmuş olmasıdır.
  • Bazı teorisyenlere göre memeli olduklarını kanıtlamak için erkeklerin memesi vardır.
  • Ünlü düşünür Aristo’da bu konuya çok düşünmüş ve atalarından yadigâr bir durum olduğunun kanısına varmış.
  • Cinsel uyarıcı görevi bulunmaktadır.
  • Vucut geliştiriciler için görsellik açısından büyük önem arz etmektedir.

Erkeklerin memesi ne işe yarar sorusunun pek de bir açıklaması yok gördüğünüz üzere. Erkeklerdeki meme işlevsiz olarak hayatına devam etmekte. Uyarılsa bile süt verme özelliği bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment