Marsa Gerçekten Gidildi mi? 2021

Marsa Gerçekten Gidildi mi?

Geçtiğimiz günlerde NASA’nın yeni nesil uzay aracıyla dünyadan yaklaşık 470 milyon kilometre uzaklıkta bulunan MARS diğer adıyla kızıl gezegene iniş yaptı bildiğiniz üzere. Peki sizce gerçekten marsa gidildi mi gerçekten?

İşte bu yazımızda bunun hakkında konuşacağız. 470 milyon kilometre uzaktaki gezegenden sinyallerin bile 10 dakikada bir dünyaya geldiğini düşünürsek anlık görüntüyü NASA’nın paylaşması akıllarda soru işaret bıraktı.

Bilim dünyasında dünyaya en yakın uydumuz olan Ay’a bile gidilmediği tartışılırken dünyamızdan 470 milyon kilometre uzaklığındaki Mars’a gidilmesi şok etkisi yarattı.

Bu yazıdaki yazacaklarım teoridir. Sizin de eklemek istedikleriniz var ise yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Marsa Gerçekten Gidildi mi?

Gidişi güzelde gelişi nasıl olacak?

Öncelikle şöyle düşünelim NASA’nın bu yeni nesil uzay aracını uzaya göndermek için yer temini olsun, uygun hava şartları olsun birçok unsuru netleştirdikten sonra uçuşa hazır hale geliyor. Gel gelelim diyelim marsa gönderildi bu uzay aracı peki bu uzay aracı dünyaya nasıl gelecek? Mars yörüngesinden çıkmak için gerekli hıza nasıl ulaşacak?

En ufak Sinyaller bile Marstan Dünyaya gelinceye dek 10 dakika geçiyorsa o ilk görüntü ne zaman geldi?

Marsa uzay aracı gönderdik diyelim oradan gelen en ufak sinyal bile 10 dakikadan az sürede dünyaya ulaşmayacaktır. Peki, o anki görüntü nasıl servis edildi?

Dünyadaki teknoloji ile Mars’taki teknoloji farkı?

Bir dağa çıkın ve günümüz teknolojisi ile telefonunuz çekmeme ihtimali vardır. Ama ne hikmet ise 470 milyon kilometre öteden anlık görüntü alabilecek bir teknoloji geliştirmiş NASA ekibi.

Marsı tam tanımadan ilk iniş nasıl başarılı oldu?

Dünyada uzaya gönderilen uzay araçlarının kalkışlarında ve inişlerinde birçok problem yaşanırken marsa gönderilen bu uzay aracı nasıl oluyor da ilk denemede başarılı bir biçimde iniş yapabiliyor hemde tam olarak bilinmeyen bir gezegende.

Mars’tan önce aya gidilseydi?

Bir ara meşhur bir haber vardı Ay’a koloni kurulacaktı ama bu proje iptal olmuş olacak ki dünyadan 470 milyon uzaklıktaki bir gezegene yaşam belirtisi aramak için gidiliyor.

Her türlü yeniliğe açığız, bilime de lakin akıllarda kalan sorulara da cevap arıyoruz. Yukarıdaki bahsettiğim konular benim başlangıçta merak ettiğim konular sizin de merak ettiğiniz bu uzay yolculuğu hakkında düşünceleriniz var ise marsa gerçekten gidildi mi konusu altındaki yorum kısmından bildirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment