Tunguska Olayıyla ilgili Yeni Tahminler

Tunguska Olayıyla ilgili Yeni Tahminler

Bilim dünyasının merak ettiği tunguska olayı ile ilgili bilim adamları yeni tahminler ortaya attı. Bildiğiniz üzere 30 Haziran 1908 yılının sabah saatlerinde Sibirya toprakları olağan üstü bir patlama ile şok olmuştu. Bu patlama öyle şiddetliydi ki 1000 kilometrelik alanda bu patlama şiddetlice hissedilmişti.

Tam 112 yıl önce Tunguska bölgesinde gerçekleşen bu patlama halen gizemini korumakta. Çeşitli teoriler ortaya atılsa da şu ana dek kimse bu patlamanın hangi sebepten olduğunu bilmiyor.

Bazı bilim adamlarının dediklerine göre bu tunguska patlamasının etkisi o kadar büyük idi ki, 50-60 megatonluk bir dinamit patlamasıyla eşdeğer bir enerji açığa çıkmıştı. Şöyle de daha anlaşılır hale getirebiliriz. En güçlü He (hidrojen) bombasının patlamasının ardından oluşan enerji ile eşdeğerdir.

Tunguska olayındaki patlama o kadar şiddetliydi ki 2000 km’lik alandaki ağaçlar yıkıldığı söyleniyor.

Tunguska patlaması nasıl oldu ?

Rus Bilim adamları tunguska olayı ile ilgili, bilim dergisi için yazdıklarına bakacak olursak.  Dünyaya demirden bir asteroit yaklaşmıştı, bu asteroittin dünyaya düşmesi sonucu bu patlama meydana gelmiş olabilir.  Bu asteroit 150m çapa sahip olmakla beraber, saatte 1200 km ile yeryüzüne ulaşmış olabilir.

Asteroidin demirden olmasını şöyle açıklıyor bilim adamları: göktaşı buz veya taştan olsaydı atmosferden dünyaya gelinceye dek parçalanır idi.

İşte tunguska patlamasının yeni komplo teorisi. Tunguska olayı bir daha yaşanır mı bilinmez lakin yaşanır ise şimdiki teknoloji imkânlarla daha net bilgiler edinebiliriz kanısındayım.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment