Anlamsız Korkulardan Kurtulmak

Anlamsız Korkulardan Kurtulmak

Psikolojik olarak insanlarda bazı durumlara karşı anlamsız korkular gelişebilir. Kimileri kedi, köpek gibi hayvanlardan korkarken kimileri ise yolda yürürken arkadan birinin gelmesi, başarısızlık, toplumdan uzaklaşma gibi durumlardan korkabilir. Anlamsız korkulardan kurtulmak için kişilerin karşısındaki durumları bir tehdit gibi algılamaması gerekir. Ayrıca anlamsız korkular için terapiye de başvurabilirler.

Anlamsız Korkulardan Kurtulmak İçin Yapılabilecekler

1. Öncelikle anlamsız korkuların nasıl ortaya çıktığına bakın. Çocukluğunuzda yaşadığınız olaylar mı yoksa sonradan edindiğiniz çevrenin olumsuz gördüğü durumlardan mı korkuyorsunuz karar verin.

2. Korkularınızın aslında gerçekten korkulacak bir durum olup olmadığını düşünün. Yüksekten korkuyorsanız yüksek bir yerden düşecek gibi hissettiğiniz için korkarsınız. Eğer yüksekte güvende hissederseniz düşme korkunuzu yenebilirsiniz.

3. Psikolojik korkular nasıl yenilir diye düşünmeye başlamışsanız korkuların birer ruhsal hastalık olduğunu düşünün. Nasıl ki cildinize bakmadığınızda kuruluk, lekelenme ve yaşlanma görülüyorsa ruhunuza bakmadığınızda ise anlamsız korkular, yanlış düşünceler, vesvese gibi duygular yer etmeye başlar.

4. Anlamsız korkulardan kurtulmak için o korku hakkında bilgi sahibi olmalı ve deneyimleme yaşamanız gerekir. Karanlıktan korkuyorsanız karanlık ortamlarda neler olabileceği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Sevdiğiniz ve güvendiğiniz bir insanla karanlıkta kalarak korkularınızla yüz yüze gelebilir ve aslında anlamsız olan bu durumu değerlendirebilirsiniz.

5. Korkmanın bir çare olmadığını ve sizi daha dar bir alana hapsettiğini düşünerek kendinizi motive edebilirsiniz. Asansörden korkuyorsanız her zaman merdivenle çıkamayacağınızı düşünmeli ve asansörlerin ne kadar faydalı olduğunu düşünerek kendinizi motive etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment