Ayna Kırılması Neden Uğursuzluk Getirir?

Ayna Kırılması Neden Uğursuzluk Getirir?

Ayna eski çağlardan beri insanların kendilerini görmek için kullandıkları araçlardan biridir. Tarihi oldukça eski olan ayna gümüş, bronz, altın gibi madenlerin iyice parlatılmasıyla elde edilmiştir. O zamanki inanca göre insanların kendilerini gördükleri bu parlak eşyaların kırılması demek, insanın içerisindeki ruhun ölmesi anlamına geliyordu. Ayna kırılması neden uğursuzluk getirir sorusu da işte bu dönem için insanın ruhunun ölmesi yani kendisinin ölmesi demekti. Ölümden korkan herkes ayna kırılmasından da korkuyordu.

Ayna Kırılması Uğursuzluk Getirir Mi?

15. yüzyılda İtalya’da insanların baktıklarında kendilerini görebilecekleri ince ve oldukça narin aynalar üretmeye başladılar. Fiyatları da oldukça pahalı olan bu aynaları genellikle zengin kişiler alıyordu. Aynanın kırılması dini anlamda kişinin ruhunun ölmesi demekti. Ayrıca insan ruhu aynanın kırılmasından 7 sene sonra yeniden gelebiliyordu. Bu dönemin zenginleri aynaların temizliğini yapan hizmetçilere dikkatli olmalarını söylüyordu. Aynayı kıran hizmetçiler ise korkunç şekilde cezalandırıyordu. Hizmetçiler arasında ortaya çıkan bu inanca göre aynanın kırılması neden uğursuzluk getirir sorusunu da açıklıyordu. Bir hizmetçinin ayna kırması demek ölmesi ya da işkence görmesi demekti.

Diyanete Göre Ayna Kırılması Uğursuzluk Mudur?

Ayna kırılması diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre uğursuzluk sayılan bir durum değildir. İlk Çağ’dan bu yana insanlarda oluşan batıl bir inançtır. Ayna kırıldığı için kimsenin başına kötü şeyler gelmez. Eskiden olduğu gibi ayna kırılması için cezalandırılan hizmetçiler olmadığı gibi insan ruhunun aynalara hapsedildiği düşüncesi de yanlıştır. Ayna kırılınca nazar mı çıkar düşüncesi de tamamen yanlıştır. Ayna kırılınca insanın üzerindeki nazar çıkmaz. Sadece maddi olan bir eşya kırılmış olur.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment