Bilim Adamlarının “Küçük Beyin” hakkındaki Araştırması

Bilim Adamlarının “Küçük Beyin” hakkındaki Araştırması

Günümüz toplumunda küçük beyinli olarak tabir ettiğimiz kesim genelde bir şey den anlamaz, işe yaramaz olarak tanımlanmaktadır. İşte bu konuda size bazı bilgiler vereceğiz. İnsanların küçük beyinli olup olmaması hakkında.

Bilim adamlarının araştırmalarına göre hırsızlık yapanların, yalan söyleyenlerin beyinlerinin daha küçük olduklarını tespit etmişler.

Bilim adamları 700 gönüllü üzerinde MR sonuçlarına bakarak testler yaptı.

Çocukluğunda sosyal kişilik bozukluğu yaşamış olan çocukların ilerleyen zamanlardaki beyin yapısı incelendiğinde beyin zarı ve katmanlarındaki yapı daha ince olduğu gözlemlenmiş. Fakat bu beyin küçülmesi olayı madde bağımlılığı, düşük IQ ve ruh sağlığı ile ilgili bağlantılı olup olmadığı hakkında herhangi bir tez geliştirilememiştir.

Bilim adamlarının 700 Gönüllünün üzerinde yaptığı araştırmada gönüllüler 3 gruba ayrılmış.

 • Sosyal davranışlarında süreklilik göstermeyenler
 • Yalnız ergenlik çağında anti sosyal olanlar
 • Hayatı boyunca anti sosyal olanlar

Bu son grupta 80 kişide diğer kişilere nazaran beyinlerinde yapısal farklılıklar görülmüştür. Bilim insanlarının yapmış olduğu bu araştırma küçük beyin teorisi olarak adlandırılmakta olup Lancet Psychiatry dergisinde yayımlanmıştır.  Bu araştırmanın neticesine göre hayatları boyunca saldırma içgüdüsüyle hareket eden bireylerin beyinlerindeki nörolojik dengelerinde de farklı olduğu gözlemlenmektedir.

Küçük Beyinli Olarak tabir ettiğimiz kesimi hayattan soğutmayın çünkü yardıma ihtiyaçları var.

Uzmanlara göre çocukluk dönemlerinde anti sosyal davranışları gösteren ve ilerleyen yaşlarında da bu özelliklerini kaybetmeyen kişilerin ruh ve sinir hastanelerine yatırılma gereksinimi doğabilir. Ruhsal çözümü bulunamadığı takdirde bu kişiler engelli statüsünde bile gösterilebilir.

Peki, küçük beyinli olmak kader midir?

Londra UCL üniversitesinde yapılmış olan bu araştırmaya onay verenlerden birisi olan Dr. Christina Carlisi bazı bilgiler vermiştir. Dr. Christina ya göre “Beyinlerde bu anti sosyal durumları gerçekleştirecek bir yapısal farklılık olabilir” diye yorumlamıştır. Yani sonuç olarak kalıtsal problemler nedeniyle bu tür anti sosyal kişiler olabilmektedir.

Bath Üniversitesinde çalışan Dr. Graeme bu araştırmanın bilim dünyasına önemli bir katkı olduğunu söylemekte.

Araştırmayı yapan bilim insanlarına göre, beyindeki zarlardaki farklar bazı nedenlerden ötürü ciddi yıpranmalar yaratabiliyor. Bu nedenleri açıklayan bilim adamları sigara kullanımı, alkol kullanımı, sağlıksız beslenme , uyuşturucu kullanımı gibi etkenlerin etkili olduğunu bildirmişlerdir.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

3 Thoughts to “Bilim Adamlarının “Küçük Beyin” hakkındaki Araştırması”

 1. Doktor

  Beyin çok bencil ve Idealist bir organdır, vücutta oluşan koşullardan asla kendisi uyum sağlamaz. Vücudu kendisine uydurur. Örnek olarak beyin küçük oldugunda büyümek için uğraşmaz. Bos sıvısını arttırır.

 2. okan berk manavoğlu

  Bu küçük beyin büyük beyin muhabbeti tamam olabilir, fakat bunun zekaya herhangi bir belirtisi var mı? açıkçası ben birkaç ünlü profesörün ortaya attığı bir iddaa olarak görüyorum.

 3. Metehan

  İnsanın beyin ve ucuz büyüklüğü küçüklüğü tamamen yapı ile ilgilidir. Yani bir insanın beyni küçük diye o insan akılsız olduğuna anlamına gelmez diye düşünüyorum. Mesela kısa boylu bir insanın uzun boylulardan daha hareketli ve daha çevik olduklarını görmekteyiz.

Leave a Comment