Karanlık Korkusu Nasıl Yenilir?

Karanlık Korkusu Nasıl Yenilir?

Karanlık fobisi içgüdüsel bir kaygı bozukluğu olmakla beraber karanlık ortamlarda veya geceleri ortaya çıkmaktadır. Birçoğumuzun kendisinde olmasa bile yakınında en az bir kişide bu karanlık korkusu fobisi vardır. İşte bugün bu karanlık korkusu nasıl yenilir sorusuna cevap arayacağız.

Karanlık korkusu nasıl anlaşılır?

Genellikle gece ve tek başına iken karanlık korkusu daha sık görülmektedir. Bu karanlık korkusu fobisinin altında yatan sebep ise karanlıkta tehlike hissi uyandırmasıdır. Geceleri ışıksız ortamda uyuyamamak, karanlık bir ortama yalnız giremez, karanlık ortamları aydınlatarak kontrol etme isteğinde bulunulur. Bazı durumlarda karanlık korkusu yüzünden yolculuk yapamaz, işe gidemez bile olabilirler.

Karanlık Korkusunun sebepleri nelerdir?

Karanlık fobisinin birçok sebebi olmakla beraber bunların başlıcaları şunlardır.

  • Karanlıkta ortaya çıkabilecek tehlikeye aydınlık ortamda müdahale etme isteği.
  • Karanlık bir ortamda geçirilmiş bir olay karanlık fobisine sahip olma riskini doğurabilmektedir.

Karanlık korkusu ne kadar çabuk müdahale edilir, çözüm yolu aranırsa etkileri o kadar azaltılmış olur. Çünkü karanlık fobisi olan insanların bu fobinin ilerleyen evrelerinde yaşamlarını zarara uğratabilmektedir.  Karanlıktan korkan bireyler ışıkları açarak, karanlığa giremeyerek , karanlığa tek basına gitmekten ziyade birden fazla kişiyle giderek bu durumu saplantı haline getirebilmektedir.

Karanlık korkusu yetişkinlerden çok çocuklarda görülmektedir. Bu nedenle küçük yaştan bu fobinin ortadan kaldırılması büyük önem arz ediyor.

Peki, karanlık korkusu nasıl yenilir?

Diğer fobilerde olduğu gibi karanlık korkusu fobisi de tedavi edilmeyip akışına bırakılırsa bir süre sonra yarattığı stres ve kaygıdan ötürü insanın hayatını birçok şekilde etkileyebilir. Stres ve kaygı birçok hastalığa sebep oluyor biliyorsunuz. Ummadık hastalıklara davet açabilirsiniz.

  • Karanlık fobisini yenmek için karanlıktan kaçmayın aksine karanlığın üstüne gidin. ( Direk karanlığa dalın demiyoruz uzmanların önerdiği biçimde karanlığa karışın.)
  • Korku fobisi gibi fobilerden kurtulmak için o fobinizle yüzleşmeniz gerekmektedir.
  • Gevşeme tekniklerini kullanabilirsiniz.

Aşağıda birkaç karanlık korkusu yenme videoları koyuyoruz. İncelemenizi tavsiye ediyoruz.


Ama unutmayın hiçbir fobi tedavi edilemez değildir. Sadece karar verin karanlık korkusu yeneceğim deyin ve hazırlıklara başlayın.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment