Kötü alışkanlıklardan nasıl kurtulunur?

Kötü alışkanlıklardan nasıl kurtulunur?

Alışkanlık dediğimiz şey aslında bilinçsiz olarak yapılan ve sürekli tekrarlanan davranış biçimlerinden oluşmaktadır. İyi türde alışkınlıkların yanında kötü alışkanlıklarımız da vardır. İşte bu yazımızda kötü alışkanlıklardan nasıl kurtuluruz diyenlere hitap ediyor olacağız.

Bilinçaltımıza yerleşen alışkanlıklarımızdan kurtulmak zor olsa da kurtulmak imkânsız değildir. Bazı yöntemler ile yaptığınız kötü alışkanlıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

  1. Karar verin.
  2. Planlı davranın.
  3. Disiplinli olun.
  4. Doğru yönergeleri takip edin.
  5. Ulaşılabilir engeller koyun.
  6. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak için iyimser davranışlar edinin.
  7. Kendinizi kötü alışkanlıklardan kurtardığınız her adımda ödüllendirin.
  8. Kötü alışkanlıklardan kurtulurken çevrenizden yardım alın.
Kötü alışkanlıklardan kurtulma

1.Karar verin

Kötü bir alışkanlığınız var ise örneğin sigara içmek gibi bu örnek üzerinden gidelim. Öncelikle sigarayı bırakma konusunda karar verin ve kararınızda emin olun.

2.Planlı davranın.

Artık bıraktım demekten ziyade planlı davranarak kötü alışkanlığınızı ortadan kaldırmaya çalışın. Sigarayı birden bırakmak yerine azaltarak bırakmayı deneyin.

3.Disiplinli olun

Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanın en önemli maddesi bu olsa gerek. Disiplinden ödün vermeyin. Sigarayı bırakmadan geri adım atmayın.

4. Doğru yönergeleri takip edin

Plan koyduğunuz sıraya göre hareket edin. Örneğin ilk hafta şu kadar azaltacağım. İkinci hafta şu kadar… Sonunda 1-2 ay sonra tamamen bu kötü alışkanlığımdan kurtulacağım gibi.

5. Ulaşılabilir engeller koyun

Kötü alışkanlığınıza neden olan bazı olaylardan sakının. Örneğin kahve ile sigara sık tüketiyorsanız  kahve tüketmemeye çalışın. Dedikodu kötü alışkanlığınız var ise dedikodu yapabileceğiniz ortamlardan uzaklaşmaya çalışın.

6. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak için iyimser davranışlar edinin.

Kötü alışkanlıklardan kurtulmanın en önemli yollarından birisi de iyimser alışkanlıklar kazanmaktır. Örneğin sigarayı azalttığınız dönemde farklı aktiviteler yapabilirsiniz. Kendinizi spora verebilir, drone uçurmak gibi hobiler edinebilirsiniz.

7. Kendinizi kötü alışkanlıklardan kurtardığınız her adımda ödüllendirin.

Planlı olun demiştik planlara her uyduğunuzda kendinizi ödüllendirmeyi ihmal etmeyin. Sigara içmeyişimin 2. Haftasında sinemaya gideceğim. 4.haftasında il dışına çıkacağım gibi çeşitli ödüller kendinize verebilirsiniz.

8.Kötü davranışlarınızdan kurtulurken çevrenizden yardım alın.

Aslında kötü alışkanlıklardan kurtulmanın en önemli aşamalarından birisi de çevresel etkidir. Çevrenize şu kötü alışkanlığımdan kurtulacağım diyerek öncü olmalarını sağlayın. Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmaya çalıştığınız bu süreçte çevrenin etkisi kanıtsanamaz derecede büyüktür. Örneğin sigarayı bırakmak gibi düşünceniz var ise çevrenizdekilere bu durumu bildirerek sigara hakkında konuşmamaya sizin yanınızda içmemeye özen göstermelerini isteyebilirsiniz.

Kötü davranışlarınızdan kurtulunur diyenlere bu başlıklar altında çözüm yollarınızı sizler için derledik. Sizin de eklemek istediğiniz varsa konu altından yorum atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment