Kum Terapisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kum Terapisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda moda olan terapi şekillerinden birisi de kum terapisi. Evet kum terapisi belki yeni duymuş olabilirsiniz bugün sizlere kum terapisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Kum terapisi nedir?

Kum terapisini genel olarak 8 yaş üstü çocuklar, ergenler ve yetişkinlerde yapılmaktadır. Bu teknikte kullanılan öğelere gelecek olursak, su, kum, minyatür oyuncaklar ve kum tepsisi. Kumun insan üzerinde rahatlatıcı ve bilinç açıcı özelliği bulunmaktadır. İşte bu yüzden kuma dokunarak bilinçaltındaki sıkıntılarımızı dışa vurabiliyoruz.

Diğer terapi şekillerinden ayrılarak kum terapisi sözsel bir terapi değildir. Bu terapi kum, su, oyuncak malzemeler ile uygulanan bilişsel bir terapi çeşididir.

Kum Terapisini Kimler Kullanabilir?

8 yaş üstü, ergenler, yetişkinler veya yaşlılar bu terapiden faydalanabilmektedir.

Kum Terapisinin Kullanım alanları nelerdir?

  • Psikopatlık durumları haricinde her alanda kullanılabilmektedir.
  • Diğer terapi şekillerine yardımcı olarak da kullanılabilmektedir.

Kum Terapisi nasıl uygulanır?

Öncelikle terapistin odasına giriyoruz ve önümüzde bir kum tepsisi koymakta. Sizden bu tepsideki kumlara dokunmamızı istiyor. Ardından gösterdiği yerdeki yüzlerce minyatür oyuncağı o anki ruh halimize göre kuma koymamızı istiyor. Bu şekilde sizin bilinçaltınızdaki düşünceleri kum sayesinde kuma dökerek psikoloğun bilinçaltınızı bu kum terapisi yöntemiyle kavramaya çalışmak bu işin temel amacıdır. 2-3 seansın ardından kumun rahatlatıcı etkisiyle sizde de değişimler olacaktır. Tabi psikolog danışmanızın önerileri doğrultusunda.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment