Meditasyon Nedir?

Meditasyon sözcüğünü birçok yerde denk gelmişizdir hepimiz. Belki meditasyonu uygulayanlar oldu. Peki, nedir bu meditasyon?

Bilimsel olarak kabul görmüş zihin dinlendirme tekniği olarak tanımlanmaktadır meditasyon. Bilimsel tıpta kullanılmakla beraber birçok kültürde meditasyon farklı biçimde uygulanmaktadır.

Meditasyon yapan kişilerin bedeni, zihni ve ruhu eş zamanlı olarak dinlendirilmesine-stresi boşaltmaya dayanmaktadır.

Meditasyon ışıklı, ışıksız, renkli, renksiz, sesli veya sessiz olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır. Tüm bu çeşitliliğin tek amacı ruhu dinlendirmektir.

Meditasyon yapmak neye çare olur?
Günümüz dünyasında gerek iş hayatı olsun gerekse özel hayatımız olsun stres başımızın belası durumundadır. İşte stresi bir nebze azaltmanın yollarından biri de meditasyon olarak görülmektedir. Meditasyon aslında bilinçaltı temizleme biçimi olarak da tanımlanabilir.

Meditasyon un uygulanışı toplumdan topluma değişiklik gösterse de meditasyon çeşitlerini halk dilinde belli şekilde sırayabiliriz.

Şifa meditasyonu, uyku meditasyonu, farkındalık meditasyonu, derin uyku meditasyonu, para meditasyonu, zayıflama meditasyonu, vipassana meditasyonu, nefes meditasyonu, mutluluk meditasyonu, güne iyi başlama meditasyonu, rahatlama meditasyonu, sevgi meditasyonu, çakra açma meditasyonu, kilo verme meditasyonu, pozitif düşünce meditasyonu, kundalini meditasyonu,zen meditasyonu diye uzunca bir liste oluşturabiliriz.

Bunları tek çatı altında toplayacak olursak meditasyon bilinçaltı temizleme olduğu için bilinç altı meditasyonu uygulamasını diğer meditasyon farklılıklarının anasıdır diyebiliriz.

Gördüğünüz üzere meditasyon tek kalemde açıklanacak bir şey değil o yüzden başka konularımızda bilimin meditasyon hakkında ne dediğini, meditasyonun nasıl yapılacağını, meditasyonun faydalarını vs. birçok konuyu sizlere günbegün sunmaya çalışacağız. Takipte kalın.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

One Thought to “Meditasyon Nedir?”

  1. okan berk manavoğlu

    İnsanların özellikle şu günlerde tutunacak bir dala ihtiyaçları var ve bazıları meditasyona yöneliyor tabi bu nedir ben bunu yapmam diyen insan türü de var o insanlara yararlı bir bilgi 🙂

Leave a Comment