Rüya Kontrol Edilebilir Mi?

Hemen her gece birbirinden farklı olan rüyalar görüyoruz. Kimi zaman gördüğümüz rüyalar için üzülüyor kimi zamanda sevinç duyuyoruz. Peki, rüya kontrol edilebilir mi? Eğer kontrol edilebiliyorsa üzüntü duyduğunuz rüyaları değiştirmek ister miydiniz?

Rüyaları kontrol edebilmek bilim dünyası tarafından araştırılmış bir konudur. Bu konu ile ilgili elde edilen bilgilere bakıldığında insan zihninin rüya sırasında bilinçli olduğu ve rüyayı bizzat yaşadığı gözlemlenmiştir. REM uykusu olarak da bilinen bu durum rüyada olduğunu bilme ve rüyayı yönlendirme lucid rüya olarak açıklanmaktadır.

Lucid Rüya Nedir ? Lucid Rüyayı Kimler Görür?

Lucid rüya, rüya içerisinde olduğunu fark eden ve gerçek bir durum yaşamadığını bilinçli bir şekilde kavrayan kişilerin gördüğü rüyadır. Burada bilincin tamamen açık olması ve bunun bir rüya olduğunu bilerek korku, sıkıntı gibi duygulardan arınmış olma hali de lucid rüyadır. Rüyayı kontrol etmenin adı olan lucid rüya için kişilerin belirli teknikleri kullanması gerekir.

Lucid rüyayı genellikle uyku sırasında bilincini açık tutmayı başaranlar görebilir. Örneğin, Frederick Van Eden tarafından ölen bir arkadaşı rüyada görülür. Frederick bilincinin açık olmasından dolayı arkadaşına ‘’Hayır, sen ölmüştün. Bu bir rüya olmalı.’’ şeklinde cevap verdiğini hatırlamaktadır. Rüya kontrol edilebilir mi sorusunun cevabı olan bu olay günümüzde çoğu insanın başına gelebilmektedir. Beyindeki REM denilen bölgenin çalışması ve bilincin uyuması şeklinde açıklanan rüyada eğer bilinç uyumazsa rüya kontrol altına alınabilir.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

2 Thoughts to “Rüya Kontrol Edilebilir Mi?”

  1. Özcan Yurtseven

    Rüyalar insanların bilinç altında bulunan önemli konuları aslında ele alır. G
    ndüz sizi çok etkileyen bir olayı akşam uyuduktan sonra rüyanızda bu konuyu devam ettirmeniz büyük olasılıktır. Rüyaları yönlendirmek istiyorsanız çok fazla şey düşünmeyin.

  2. muhlis

    Rüya konusu bilinenin aksine çok daha karmaşık bir durum. Bir çok insan rüyasını kontrol etmek ister lakin kontrol edebilmek için sağlam bir bilinç gereklidir. Ayrıca en uzun rüyanın dört saniye sürdüğü de unutulmamalı

Leave a Comment