Astronotlar Uzayda Nasıl Yaşar?

Astronotlar Uzayda Nasıl Yaşar?

Uzay dünyadaki hayattan farklı olarak yer çekiminin olmadığı bir ortamdır. Astronotlar uzayda yaşarken bacaklarının üzerine vücudun bütün ağırlığı binmediği için yüzerek yaşamak zorundadırlar. Aynen bir suyun yüzeyinde gezer gibi hareketler yapan astronotlar uzayda sabitlenmiş olan uyku tulumlarının içerisinde uyurlar. Ayrıca tuvalet gibi kişisel ihtiyaçları için kemerle sabitlenebilen koltuklara oturmaları gerekir.

Çoğu kişinin aklına takılan sorulardan biri de ‘’Astronotlar uzayda nasıl banyo yapar?’’ olmaktadır. Sadece sabunlu bir lifle ve birkaç parça ıslak bez yardımı ile banyo yapan astronotlar yemeklerini de sabitlenmiş alanlarda yerler.

Astronotlar Uzayda Neler Yapar?

  • Astronotlar uzay ortamına adapte olabilmek adına günde 2 saat egzersiz yaparlar. Bu sayede uzaydaki yaşam şartlarına göre kas kaybı ya da hantallık gibi sorunlar yaşamamış olurlar.
  • Astronotlar sadece uzaya giden kişiler değillerdir. Aynı zamanda fizik, biyoloji, kimya, matematik, mühendislik gibi alanlarda önemli çalışmalar yapmış bilim adamlarıdır. Uzaya gittiklerinde ise devlet kurumları ya da özel kuruluşlar tarafından talep edilen bilimsel araştırmaları yapmakla görevlidirler.
  • Astronotların uzayda kaldıkları süre boyunca yaptığı en zorlu görev uzay yürüyüşü yapmaktır. Uzay yürüyüşü özel bir güç ister ve astronotlar uydu tamiri yapmak, yeni hazırlanan ekipmanları test etmek gibi amaçlar için yapılır.
  • Astronotlar uzayda ne yapar sorusunun bir diğer cevabı ise ekipman bakımıdır. Uzaya gönderilen bütün cihazların düzenli olarak bakımının yapılması gerekir. Aksi halde uzay haberleşmesinde sorunlar yaşanabilir.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment