Çin Aya Çin bayrağını dikti

Çin Aya Çin bayrağını dikti

Çinin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) geçen günlerde aya kendi bayraklarını diktiklerini görsellerle birlikte paylaştı. Uzun zamandır ay yüzeyinde örnek toplayan Çang’ı 5 uzay aracı son olarak Çin bayrağının ay yüzeyine yerleştirmesiyle gündemin ilk sırasına yerleşti.

Çang’ı 5 adındaki Çin uzay aracının kamerası ile çekmiş olduğu fotoğrafta Çin bayrağının ay yüzeyinin rüzgarsız olması nedeniyle hareketsiz olduğu gözlemleniyor.

CNSA önderliğinde yürütülen bu keşifte Çine ait olan uzay aracının ay yüzeyinde dünyaya getirmek için toprak numuneleri topladığı duyurulmuştu.

Yapılan bu ay araştırma ile ayda toplanılan toprak numuneleri incelenerek bu numunelerin tam yaşı ile ilgili bilgiler edinilecek. Ayrıca ay ve güneş sistemi hakkında bilinmeyen birçok bilgi de ortaya çıkması bekleniliyor.

Çinin bu araştırması sorunsuz tamamlandığı taktirde Çin baz alınarak ilk kez Dünya dışından bir yerden toprak örneği getirilmiş olarak. Dünyada dünya dışından örnek getiren ülkeler bildiğiniz üzere Sovyetler birliği ve ABD. Çin başarılı olması ile beraber bu ülke sayısı 3e yükselecek.

Çang’ı 5 adındaki uzay aracının 4 modülü 24 Kasımda uzay istasyonundan 5-Y roketiyle fırlatılmıştı.

2019 yılında Çang’ı 5 adındaki robotik aracı Ay’ın karanlık yüzüne geçebilen ilk ülke olmuştu.

Çinin aydaki bayrağının fotoğrafı:

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment