Dünyanın En Büyük Radyo Teleskopu Bilim Adamlarının Hizmetinde

Dünyanın En Büyük Radyo Teleskopu Bilim Adamlarının Hizmetinde

Dünyanın en büyük radyo teleskopu olan FAST, Çin yetkililerce 2021 yılında bilim adamlarının hizmetine sunulacağı duyuruldu. Tabi bu haber bilim dünyasında heyecanla karşılandı.

Dünyanın en büyük radyo teleskopu unvanına sahip

Çin’de yer alan FAST adındaki bu devasa teleskopu çapı 500 metredir. Bu devasa büyüklüğü sayesinde uzayın derinliklerindeki sesleri algılayabilmekte.
Bu teleskopun yapılışını merak edenler için 2011 yılında inşaatına başlamış olup 180 milyon dolarlık bir yatırımın ürünüdür. İnşaatı 2016 yılında tamamlanmış olup görevine başlamıştı.

FAST dünyanın en büyük radyo teleskopunun tam adı ise Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope.

AFP’nin haberine göre dünyanın çeşitli yerlerindeki astronomlar çalışmalarını dünyanın en büyük teleskopu olan FAST’da gerçekleştirebilecekler. Habere göre Çin, bu hamlesiyle uzay konusunda önemli bir hamle yapmış durumunda.

2016 yılında tamamlanan FAST’dan önce dünyanın en büyük teleskopu Arecibo idi. Arecibo hakkında bilgisi olmayanlar için geçen haftalarda çökmesinin ardından görevini tamamlamış oldu. Arecibo’nun kaybedilmesinin ardından uzay adamları daha iyisini FAST’da araştırmalarını yapabilecekler.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan FAST baş araştırmacısı olan Wang Qiming : “FAST’ın tasarımında Arecibonun Çinli araştırmacılara esin kaynağı olmuştur. Bilim heyetimiz FAST’ı daha çok uluslararası alanlarda kullanması için uluslararası bilim adamlarına hizmet vermeyi hedefliyor” demiştir.

FAST’ın bilim topluluğu 2021 itibarıyla FAST’ı bilim çalışmaları onay alan bilim adamları FAST’da çalışabilecekler.

Dünyanın en büyük teleskopu unvanına sahip olan FAST ile beraber uzaylı arayışları, galaksimizdeki uzay cisimlerinin incelenmesi gibi birçok bilim araştırmasına önderlik edeceği gözüküyor.

İşte devasa büyüklükte olan FAST teleskobu ile ilgili çekilmiş görüntüler :

Kaynak : SPACE

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment