Uzay Neden Karanlıktır?

Uzay Neden Karanlıktır?

Gökyüzüne baktığımızda milyonlarca yıldız olmasına rağmen hala karanlık bir görüntüsü vardır. Parlak yıldızların bulunduğu bir gökyüzünün gece olduğunda karanlık görünmesi ise ‘’ Uzay neden karanlık?’’ sorusunu akıllara getirmektedir.

uzay neden karanlık gözükür

Güneş ne kadar parlaksa akşam olduğunda ise gökyüzü bir o kadar karanlık olur. Yıllarca merak edilen bu konu araştırmalara konu olmuş ve pek çok kişi bu sırrı çözmeye çalışmıştır. Uzayın karanlık olmasının sırrı ise 20. yüzyılda yapılan araştırmalar sonrası bulunabilmiştir.

Uzay Karanlık Değil!

Uzay aslında aydınlık bir yerdir. Ancak her şeyin bir sonu olduğu gibi uzayında sonu bulunur. Uzayda oluşan sınırlılık hali burada bulunan ve parlayan yıldızlarında sınırlı olduğunu göstermektedir. Uzay çok geniş bir boşluk ve yıldızlar ise bu boşluğun içerisine serpiştirilmiş taneler gibidir. Yıldızlar birbirine yaklaştığında yaydıkları ışıklar ortamı aydınlatırken uzaklaştıklarında ise uzayın her noktasını aydınlatacak yeterlilikte ışıkları kalmaz.

Uzayda yer alan ne kadar yıldız varsa her biri uzayın çeşitli noktalarına dağılmıştır. Ancak birbirinden uzak mesafede olduklarından dolayı ışıkları sınırlı bir noktaya kadar aydınlatma sağlar. Dünyadan oldukça uzakta olan bu yıldızların aydınlatacakları uzay boşluğu oldukça geniştir ve çok güçlü bir ışık kaynağı olması gerekir.

Göz Sınırlılığı

Dünyadan bakıldığında ‘’Uzay neden karanlıktır?’’ sorusunun cevabı aslında yıldızların yaydığı ışığın bizlere yeterince yakın olmaması şeklinde açıklanabilir. Yıldızların çok uzakta olması ve gittikçe uzaklaşması ise bu ışıkların daha da görünmez bir hal almasına neden olmaktadır. Ayrıca yıldızların dünyamıza olan mesafelerinden dolayı oldukça geniş dalga boylarına sahip olmaları uzayı karanlık bir yer gibi görmemize neden olur. Yıldızların yakınlaşması halinde dalga boyları kısalacağı için uzay bize daha aydınlık görünecektir. Bu durum ise yıldızların yakınlaştığı dönemlerde gökyüzünün daha aydınlık olması şeklinde fark edilebilir.

Bu kadar sonsuz boşluk neden karanlık?

İlginizi Çekebilir Göz Atın

Leave a Comment