Atom bombasının etkileri ve sonuçları

Atom bombasının etkileri ve sonuçları

Bilindiği üzere 2. Dünya savaşında ABD tarafından Japonya’nın Hiroşima kentine ilk atom bombası atılmıştır. 6 Ağustos 1945 gününün ilk saatleri olan 8.15 de bu olağanüstü saldırı gerçekleşmiştir.  Amerika bu gönderdiği bombaya little boy yani küçük çocuk adını vermiştir. Bu saldırıdan 3 gün sonra Fat Man adını verdikleri 2. Atom bombasını da Nagasaki’ye göndermiştir.

Peki bu atom bombasının etkileri ve sonuçları neydi?

O kadar büyük patlama ki günümüzde halen etkilerini, zararlarını hissedebiliyoruz. Hiroşima bölgesi günümüzde kullanılmamaktadır.

Atom bombasının etkileri

 • Little Boy Bombanın etkisi 13-18 Kiloton değerinde TNT patlayıcısına eşittir.
 • Fat Man atom bombasının etkisi 21 kiloton değerindeki TNT patlayıcısına eşittir.
 • Atom bombası saldırısının ardındaki her yıl radyasyon nedeniyle insanlar ölmeye devam etmiştir.
 • Hiroşima’ya atılan atom bombasının etkisi 2,5 km olmakla beraber bu alandaki herkes aniden ölmüştür.
 • 2.5 km alanda yaşayanlar ölmemiş olsalar bile radyasyon sonucuna bağlı olarak kanlı kusmaları nedeniyle kısa süre içerisinde ölmüşlerdir.

Atom bombasının sonuçları

 • Atom bombasının patlaması anında 80.000 kişi patlamanın etkisiyle yaşamını yitirmiştir.
 • Günümüz itibariyle atom bombası nedeniyle toplam ölenlerin sayısı 450.000 ‘i geçmiştir.
 • Ölen insanların bedenlerindeki radyasyonu kaldırmak için çöp gibi imha edilmiştir.
 • Radyasyon nedeniyle ölen kişiler genelde yanarak ölüyorlardı başlangıçta. Bu nedenle şehirde et kokusu gözlemleniyordu.

İşte bu yüzden kimyasal saldırılara Dünya hükümetleri karşı çıkmaktadır. Atom bombasının binlerce katı güce sahip teknolojiler ve silahlara sahip Amerika ve İran kendi aralarında bu durumu güçlü kılmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Japonya Atom bombası belgeseli aşağıdan izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir Göz Atın

3 Thoughts to “Atom bombasının etkileri ve sonuçları”

 1. Abd bu insanlık suçunu ilelebet taşıyacaktır. Savaşı sivillere taşıyarak acımasız bir şekilde vahşet yapmıştır. Hollywood sinemasına bakarsanız hep Almanya ve müttefikleri kötüdürler, bir kendileri iyidirler.

 2. atom bombasının kötü sonuçları bilinirken çöllerde halen denemelerinin yapılması ve buna kimsenin dur dememesi ne kadar doğru

 3. Musti

  Her yıl radyasyon nedeniyle insanların ölmeye devam ettiği bu saldırıyı düşünün ve bunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Ülkemizin hep diri olması ve birlik olması çok önemli. O yüzden hep düşünmeli hep çalışmalıyız

Leave a Comment